skip to Main Content

Roope UusitaloRoope Uusitalo, ordförande

Roope Uusitalo är professor i nationalekonomi vid Helsingfors universitet. Han har specialiserat sig på arbetsmarknader, utbildning och pensionssystem.

roope.uusitalo@jyu.fi
Hemsida »»

Torben M AndersenTorben M. Andersen

Torben M. Andersen är professor i nationalekonomi vid Århus universitet. Hans specialområden är bland annat finanspolitik, offentlig ekonomi, arbetsmarknader och den nordiska välfärdsmodellen. Han har tidigare varit ordförande för det ekonomiska rådet i Danmark och vice ordförande för det finanspolitiska rådet i Sverige.

tandersen@econ.au.dk
Hemsida »»

Anneli Anttonen

Anneli Anttonen är professor i socialpolitik vid Tampere universitetet, School of Social Sciences and Humanities. Hon är ordfördande i forskningsrådet för kultur och samhälle, Finlands Akademi. Hennes forskningsintressen omfattar socialpolitik och välfärdstatsstudier, socialservice och omsorg.

anneli.anttonen@uta.fi
Hemsida »»

Kaisa KotakorpiKaisa Kotakorpi

Kaisa Kotakorpi är professor i nationalekonomi vid Åbo universitet. Hennes specialområden är offentlig ekonomi, speciellt beskattning. Hon leder det mångåriga forskningsprojektet Den grå ekonomins mekanismer.

kaisa.kotakorpi@utu.fi
Hemsida »»

Mikko PuhakkaMikko Puhakka, vice ordförande

Mikko Puhakka är professor i nationalekonomi vid Uleåborgs universitet. Han fokuserar på makroekonomiska frågor.

mikko.puhakka@oulu.fi
Hemsida »»

Rådets sekretariat

Seppo Orjasniemi, generalsekreterare
seppo.orjasniemi@vatt.fi
+358 295 519 412

Allan Seuri, forskare
allan.seuri@vatt.fi
+358 50 400 8928

Back To Top